Požiūris į psichologą

Lietuvoje dar prieš penkias dešimtis metų psichologų nebuvo, kai žmogus norėdavo pasikalbėti apie „sielos reikalus“, tai eidavo pas kunigą. Dabar mažai kas eina pas šiuos šventikus, tačiau psichologas internetu ar kabinete dirbantis dažnai vadinamas ir kunigu, ir gydytoju viename asmenyje. Tačiau vis dar tebėra daug visokių stereotipų, susijusių su psichologu ir jo darbu. Kalbamės su psichologe Egle ir prašome pasidalinti mintimis apie tai, kodėl psichologas internetu ar klinikoje dirbantis vis dar vertinamas nevienareikšmiškai.

Ko paprastai žmonės tikisi iš psichologo ir ar jų lūkesčiai išsipildo?

Psichologo paslaugosSakyčiau, visi ateina su tuo pačiu tikėjimu – kad pasidarys lengviau. Tačiau labai svarbu psichologo darbe yra ir pati eiga, kaip ta psichologinė pagalba pasiekiama, ką reikia daryti, kad pasijaustum tikrai geriau. Tad, pavyzdžiui, vieni suvokia, kad turint bėdų nėra kažkokio vaisto stebuklingo, kada per valandą gali viską išspręsti. Visą gyvenimą keičiantys dalykai neatsiranda taip lengvai, pirmiausiai reikia pasistengti pačiam sau padėti. Psichologas yra ne magas, o labiau kažkoks veidrodis, kuriame tu gali pamatyti pats save iš tų pusių, iš kurių nematei, ir pabandyti suprasti, kur čia slepiasi ta netvarką, ką reikia keisti, ką reikia daryti, kad viskas būtų gerai. Iš tiesų, psichologinė pagalba gali trukti ir pusę metų, ir metus, kol žmogui tikrai pagerėja. Kartais jis net gali nesuprasti, kad jam pagerėjo, nes gal psichologas tiesiog padeda suvaldyti augančią problemą, išlaikyti ją tame pačiame lygyje. O kartais pagerėja ir per dvi konsultacijas. Tada išgelbėtas žmogus psichologą rekomenduoja ir kitiems – ir atsiranda toks klaidingas požiūris, kad psichologas neva ims ir labai greitai padės. Kai to nenutinka, nes kiekvienas atvejis individualus, mes gauname iš pacientų pylos.

O kaip į psichologą žiūri tie, kurie pas jį nesilanko?

Visaip žiūri. Tik aišku beveik niekada nebūna teisūs. Taip pat, kaip ir jūs, niekada nekeliavęs, negalėsite pasakyti, kokie pavojai ir malonumai slypi kelionėje.

Kokių dar yra mitų, stereotipinių klaidingų minčių apie psichologo darbą?

Dar kartais galvojama, kad psichologu gali būti kiekvienas, kuris turi nors kiek proto. Pats kvailiausias dalykas, kurį esu girdėjusi, tai, kad psichologai yra kaip kokia sekta ar būrėjai, ir jie išvilioja pinigus iš žmonių, ir priverčia žmones užrašyti savo turtus ant psichologo. Visiška nesąmonė, bet ko tik žmonės neprisigalvoja, tam, kad pasijaustų teisūs.

414
Ačiū!
Klaida!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *